agile-clanek-header

Ako naštartovať agilné tímy

3 jednoduché tipy, ktoré v Scrum guide nenájdete

Mnohé firmy sú na ceste transformácie na adaptabilnú a agilnú organizáciu. Sú rôzne prístupy ako zaviesť agilitu do organizácií. Niektoré spoločnosti začínajú školeniami svojich zamestnancov, iné si nájdu pilotný tím alebo projekt, niekde si zamestnajú scrum mastra, iní si zas zvolia cestu dizajn workshopov, kde sa zadefinuje nová agilná organizácia.

Nezávisle od toho akú cestu si vyberiete, skôr či neskôr sa dostanete ku kroku, že skutočná práca agilným spôsobom musí začať a tímy sa musia naštartovať  a fungovať „po novom.“

V tomto článku sa budem snažiť zdieľať nejaké základné prístupy, čo sa mi osvedčilo v praxi pri naštartovaní tímov. Ak ste len na začiatku takejto agilnej transformácie a s témou sa oboznamujete, tak dobrý prehľad o Agilnom prístupe môžete získať na našom Agile školení, kde si zahráme aj simuláciu Lego4Scrum a naučíme sa používať Scrum nástroje.

Čo je agilný (alebo scrum) tím

Základnou charakteristikou agilných tímov je samo-organizácia, ktorej dosiahnutie je podľa mojich skúseností najťažšou výzvou a je to nikdy nekončiaci sa proces. Scrum podujatia ako denný scrum (alebo stand -up) či retrospektíva atď. a scrum role majú za úlohu podporiť tímy na ich ceste k agilite a samo-organizácii.

3 základné role v Agile tíme: Produktový vlastník, Scrum Master a Vývojový tím.

Agilný prístup rozoznáva 3 základné role v tíme. produktového vlastníka, scrum mastra a vývojový tím. Vývojovým tím sú všetky potrebné zručnosti a role, ktoré sú potrebné na dosiahnutie cieľa, dokončenie projektu, vytvorenie produktu alebo služby.

Kde začať a ako naštartovať agilné tímy, aby boli úspešné?

  1. Spoznať sa bližšie
  2. Vysoký výkon ako základné očakávanie
  3. Nastavenie pravidiel spolužitia a spolupráce

Spoznať sa bližšie – nielen po pracovnej stránke

Navodenie dôvery v tíme je nevyhnutnosť pre úspech. Veľmi častým javom je, keď začínam pracovať s tímami ako Agilný kouč a máme svoje prvé tímové workshopy alebo šprinty, že aj napriek tomu, že členovia tímu niekoľko rokov spolupracovali, zistia zrazu, že sa vlastne dobre nepoznajú. Vždy v úvode robíme rôzne cvičenia a hry na lepšie spoznávanie. Aj v prípade, že sa tímy poznajú dobre, zaradím takéto cvičenie na začiatok šprintu, aby sme vzťahy utužovali, podporili dôveru a zvýšili pozitívne interakcie. Tu je niekoľko jednoduchých tipov ako to môžete urobiť zaujímavo a netradične a zároveň prepojiť s témou agility:

Stiahnite si infografiku:

Ako naštartovať agilné tímy