Na internete nájdete pomerne ľahko zdokumentovaný prípad brainstormingu Pacific Power and Light Electric Company. Na tomto zasadnutí sa pokúšali vyriešiť problém, ktorý dlhý čas znepokojoval spoločnosť: ľadové búrky hromadili príliš veľa ľadu na elektrických vedeniach. Ak by na elektrických vedeniach bolo príliš veľa ľadu, váha ľadu by prerušila linky. Pacific Power a Light Electric Company hľadala riešenie tohto problému niekoľkokrát v minulosti, ale nebolo nájdené žiadne riešenie. Jediným efektívnym spôsobom ako odstrániť ľad z elektrických vedení, bolo poslať na miesto techniky, ktorí museli ľad ručne striasť. To je však drahý a predovšetkým nebezpečný spôsob ako sa ľadu z vedenia zbaviť.

Spoločnosť potrebovala nájsť účinnejší a bezpečnejší spôsob, ako odstrániť nahromadený ľad z elektrického vedenia. V dôsledku toho začali uvažovať nad novým riešením problému. A tentoraz sa im podarilo nájsť vskutku vynikajúce a inovatívne riešenie. Všetko začalo tým, keď jeden z údržbárov spomenul, že pri práci v lese stretol medveďa. To niekoho zo spoločnosti priviedlo na myšlienku trénovania medveďa spoločností k otriasaniu elektrickej veže, tak aby oddelili ľad od elektrického vedenia. Pri premýšľaní o tom, ako môžu byť medvede motivovaní, aby otriasali elektrickými vežami, niekto navrhol, aby dali medonosné poháre na vrchol veže. To ich malo motivovať k vyšplhaniu na vežu, čo by dostatočne otriaslo vedením a ľad opadol. Na to niekto so smiechom reagoval, že môžu používať helikoptéry, aby po ľadových búrkach umiestnili medonosné poháre na vrchol veží, tak aby medvede liezli na veže len keď je to potrebné. V tej chvíli sa do debaty zapojila sekretárka, ktorá slúžila ako zdravotná sestra vo vietnamskej vojne, ktorá uvažovala, že sila lopatiek helikoptéry je neuveriteľne silná. Premýšľala či by samotné lietanie vrtuľníka nízko nad elektrickým vedením nezhodilo ľad z vedenia. Všetci si uvedomili, že to bude riešenie problému!

Prečo tentoraz našli skvelé riešenie tohoto problému, aj keď v minulosti neboli úspešní? Určite mali veľa šťastia, ale za úspechom boli aj ďalšie dôležité faktory:

  • Skupina ľudí, ktorá sa zaoberá brainstormingom, bola rozmanitá a pochádzala z rôznych častí organizácie, čím sa spojilo know-how zo všetkých častí firmy. Predchádzajúce stretnutia okolo problému prebiehali iba u údržbárov a ich manažérov.
  • Bláznivé myšlienky by mohli byť navrhnuté a nemali by byť kritizované.
  • Nápady boli ďalej rozvíjané, tj. nové myšlienky boli postavené na predchádzajúcich nápadoch.

Výsledkom týchto 3 faktorov je, že náhodne spomenutá historka s medveďmi, viedla k prelomovej myšlienke použitia vrtuľníkov!

Tým, že si zapamätáte tri vyššie uvedené faktory úspešného brainstormingu, môžete výrazne zlepšiť pravdepodobnosť úspešného vyriešenia problémov!

Autor: Mikko Seppalainen