Behom študijnej cesty po Číne sme mali možnosť navštíviť v Šanghaji a Shenzhene priestory poskytovateľov komunitných služieb Innospace +. Naša hostiteľka, slečna Emily Xu, nás previedla 60-minutovou exkurziou po všetkých dôležitých miestach a potom sme mali 60-minutovú prezentáciu a diskusiu o celom koncepte a úspechoch, ktoré Innospace+ doteraz dosiahlo.

Innospace + v skratke

Spoločnosť Innospace+ bola založená v roku 2011 a od tej doby poskytuje komplexné riešenia pre podnikanie – zahŕňa InnoSpace pre inkubáciu, InnoWork pre coworking, IPOclub (Start-up Café), InnoMaker pre hardwarovú inováciu a InnoLive pre život. Kombinácia týchto kľúčových prvkov má za cieľ uspokojiť požiadavky podnikateľov vo všetkých oblastiach – práci, raste, komunikácii a živote.

Vyjadrené v číslach – doposiaľ prešlo inkubátorom viac ako 400 Start-upov, 46 Start-upov bolo úspešne zainvestovaných so 70% mierou prežitia 5 rokov. Celková hodnota podnikateľov je 1,7 miliardy Yuanů. Innospace+ získal ocenenie „Top Accelerator“ v Šanghaji a je už tretí rok v rade v top 10 v Číne, čo sú úžasné výsledky.

innospace exterier

Nie je to len Innospace

Zaujímavým faktom pre mňa bolo, že Innospace+ v Šanghaji je projekt, ktorý je súčasťou omnoho širšej iniciatívy nazvanej KIC (Knowledge and Innovation Community), ktorá je domovom pre viac než 10 susedných veľkých univerzít, vysokých škôl, športovaných klubov a zábavných a nákupných centier. Cieľom tohoto mestského rozvojového úsilia je vytvoriť prostredie, ktoré podporuje technologické inovácie a podnikanie, podobne ako Silicon Valley, a poskytuje znalosti založené na „Work-Live-Learn-Play“ komunite inšpirovanej parížskym „Left Bank“. KIC kladie dôraz na vzdelávanie, technológie, kultúru, výskum a inkubáciu podnikov a jeho cieľom je stáť sa multifunkčnou komunitou, v nej ľudia žijú, študujú, pracujú a odpočívajú.

innospace interier

Najenergetickejší v Číne

Na konci našej návštevy sme sa behom našej diskusie zamerali na konkrétne príklady úspešných Start-upov a ich obchodné modely pochádzajúce z Innospace +. Spoločnosti ako Xingzhe (aplikácia, ktorá dokáže zaznamenať prejdenú trasu, štatistiky a plánované cyklistické trasy), Irfans (internetové vzdelávacie IP zamerané na estetiku fotografie) a Geefish (rozpoznávanie gést, ktoré môžu byť podporované AR / VR). Podľa toho, čo sme videli, nie je myslím dôvod pochybovať, že Innospace + vybudoval v Číne najrozsiahlejší a najenergetickejší ekosystém.

Autor: Libor Čadek, konzultant ICG