Návšteva NIO, mladej Šanghajskej spoločnosti vyrábajúcej elektromobily, vám dodá pocit, že tu sa utvára životný štýl mladých Číňanov a vidíte snahu poskytovať nadštandardné služby.

NIO: čínsky výrobca elektromobilov

NIO je spoločnosť založená v roku 2014 v Šanghaji, plne v súkromnom vlastníctve a v dobe našej návštevy pripravujúca sa na prvú verejnú ponuku akcií. Firma vyrástla veľmi rýchlo, v súčasnosti má 7 000 zamestnancov. Jej logo obsahuje dva symboly: nebo – symbolizujúce víziu spoločnosti a rast, a zem – symbolizujúca akciu. Toto logo odpovedá mottu, ktoré znie „Wei-lai“ – v preklade „Modré nebo zase prichádza.“ NIO vyprodukuje a predstaví široké spektrum automobilov od závodných, cez najrýchlejší elektronický voz (EP9), až po rodinné SUV. Väčšina z nich je stále vo fáze vývoja a na trhu je zatiaľ len jedno SUV (ES8). Ku koncu júla (dva mesiace od spustenia predaja) bolo doručených 481 týchto vozov a na ďalších 17 000 mala firma rezervácie.

Čo je ale obdivuhodné, je rýchlosť, s akou bol automobil navrhnutý, otestovaný a sériovo vyrobený. Táto doba v Číne obvykle je 3 roky, čo je výrazne kratší vývojový cyklus než v Európe.

NIO - galérie
Zážitky v NIO galérii automobilov

Pár faktov a zážitkov z NIO

  • NIO je mladá spoločnosť s vášňou, ktorú môžete pocítiť v orientácii na zákazníka aj vo vnútornej organizácii
  • KPI nie je meradlom – zatiaľ. Existuje dostatok peňazí a investičné sily, aby bola prijímaná len najlepšia kvalita a kľúčové kompetencie boli vlastnené firmou (napríklad výroba batérií, systémy riadenia vozidiel …)
  • Sú absolútne presvedčení, že sú najlepší, že vedia, čo robia a že uspejú
  • Spoliehajú nie len na špičkovú technológiu a design, ale od samého začiatku taktiež intenzívne investujú do súvisiacich a popredajných služieb.
  • Čína je dosť dobrá na to, aby si všetko vyskúšali! NIO sa v súčasnej dobe zameriava na upevnenie pozície v Číne, zbytok sveta príde neskôr

Stručne povedané: máme naozaj dojem, že NIO dosiahne až k modrej oblohe.

Autor:  Susanna Frech